عوارض پلاسما جت

پلاسما جت نام دستگاهی است که در روش پلاسما تراپی جهت بهبود بخشی نواحی مختلف پوست به روش غیر جراحی مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه با تولید انرژی پلاسما، یک قوس پلاسمایی به نواحی مختلف پوست اعمال میکند که باعث سوزاندن و انقباض آنی بافت پوست و نتیجتا تغییر حالت پوست میگردد. پلاسما جت همچون بسیاری دیگر از دستگاه های مراقبتی و درمانی پوست در کنار تمام مزایای جانبی همچون عدم استفاده از تیغ و عدم نیاز به بخیه دارای معایب و عوارض خاص خود میباشد. در این نگارش تلاش شده است به صورت خلاصه به برخی از کاربرد ها، عوارض و معایب ضمنی دستگاه پلاسما جت اشاره گردد.

عوارض پلاسما جت بینی

شایان ذکر است جهت به حداقل رساندن عوارض پلاسمای بینی قبل از انجام هرگونه عمل فرد مراجعه کنند باید مورد معاینه کامل پزشک متخصص قرار گرفته و توصیه میگردد از مراجعه به افراد غیر متخصص به شدت بپرهیزید. این روش به صورت عمومی به افرادی پیشنهاد میگردد که دارای بینی گوشتی بوده و تمایلی به انجام عمل جراحی نیز ندارند. در میان روش های دیگر بهبود بخشی همچون لیفت بینی با فیلر و با نخ، روش بهره گیری از پلاسما جت مضرات کمتری را به پوست نواحی بینی اعمال میسازد. از بزرگترین معایب پلاسما جت بینی میتوان به امکان رخ داد هایپرپیگمانتاسیون اشاره نمود که در اثر افزایش ملانین باعث تغییر رنگ (تیرگی) در  بافت پوست میگردد.

عوارض پلاسما جت

 برای شروع پلاسما جت بینی ابتدا ناحیه مورد نظر به کرم بی حسی آغشته میگردد تا حس درد در زمان برخورد قوس پلاسما به بینی را کاهش دهد و سپس بین 20 الی 30 دقیقه سطح بینی با ترتیب خاصی توسط پزشک مورد تابش قرار خواهد گرفت. تحریک ایجاد شده در سطح پوست باعث ورم بینی بعد از پلاسما جت خواهد شده که به صورت معمول با رعایت نکات یاد شده توسط پزشک پس از چند روز از بین خواهد رفت.

پلاسما جت بینی

عوارض پلاسما جت پلک چیست

از آنجایی که پوست پلک یکی از حساس ترین و نازک ترین بخش های صورت است انتخاب و به کارگیری روش درمان مناسب برای این بخش یکی از مهمترین نکات بهبود بخشی زیبایی و جوانسازی صورت است. از متداول ترین عوارض پلاسما جت دور چشم میتوان به ایجاد سوزش، خارش، التهاب، قرمزی و ایجاد نقاط سیاه روی پلک اشاره نمود که کاملا طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد. یکی دیگر از عوارض مشاهده شده در این روش ورم چشم پس از پلاسما جت است که به صورت معمول بیشتر در افراد مسن و افرادی که پوست حساس تری دارند ممکن است رخ دهد.  پس از پلاسما جت به صورت اکید توصیه میشود که به جای زخم های روی پلک دست زده نشود و در حد امکان نواحی مورد تابش تا 30 روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و تمیز و خشک نگاه داشته شود.

عوارض پلاسما جت پلک چیست

درمان ورم چشم بعد از پلاسما جت

درمان به روش پلاسما جت میتواند در عمق های متفاوت پوست انجام شده و به تبع آن دارای تاثیرات متفاوتی نیز باشد. هرچه شدت قوس پلاسمای تابانده شده بیشتر باشد میتوان انتظار داشت ورم چشم بعد از پلاسما جت نیز با شدت بیشتر همراه بوده و زمان بیشتری جهت ترمیم طول بکشد. به صورت عمومی خشک نگاه داشتن ناحیه چشم، استفاده از پماد های اکسیژن رسان همچون اکسیژنتیکس و جلوگیری از کنده شدن پوست های کربنی شده (سوخته شده) میتواند تاثیر به سزایی در درمان ورم چشم بعد از پلاسما جت داشته باشد. لازم به ذکر است جهت تسریع فرآیند بازسازی پوست تا ترمیم طبیعی و ریختن پوسته های سوخته شده از استفاده هرگونه کرم مرطوب کننده به شدت خودداری شود. در حالت عادی پروسه بهبود ورم چشم به صورت معمول پس از 4 الی 10 روز انجام خواهد شد.

جای زخم پلاسما جت

همان طور که در نگارش های قبلی اشاره گردید هر یک از روش ها و تکنیک های بهبود بخشی و مراقبتی پوست دارای شرایط و ویژگی های خاص خود میباشند. از متداول ترین مضرات و عوارض پلاسما جت صورت میتوان به زخم های ایجاد شده در سطح پوست اشاره نمود که کاملا غیر قابل اجتناب بوده و بدون توجه به نوع پوست و تکنیک تابش برای تمامی افراد رخ خواهد داد. از جمله نواحی پر کاربرد این روش میتوان به بینی، پلک، نواحی زیر چانه، پف زیر چشم و گونه اشاره نمود که بدون اغراق از بین بردن جای زخم پلاسما جت بینی یکی از حساس ترین بخش های این درمان است.

درمان ورم چشم بعد از پلاسما جت

نازک بودن پوست بینی به همراه تراکم بالا چربی در این منطقه باعث میگردد مضرات پلاسما جت در ترمیم پوست بینی بیش از باقی نقاط آشکار گردد. بهترین و ساده ترین روش برای از بین بردن جای زخم پلاسما جت رعایت دقیق نکات ذکر شده توسط پزشک و در صورت تشخیص استفاده از پماد های اکسیژن رسان است.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *