مزونیدلینگ

اگر دغدغه‌ی زیبایی و جوانی پوستتان را دارید و به دنبال راهی برای از بین بردن لک، جای جوش، سلولیت و چین و چروک پوست بدنتان هستید، حتما تا حالا واژه مزونیدلینگ را از کسی شنیده و یا جایی خوانده‌اید. شاید از خود سوال کرده‌اید:
اصلا مزونیدلینگ یعنی چه؟
فرق مزونیدلینگ با مزوتراپی و یا میکرونیدلینگ در چیست؟
آیا به درد من می‌خورد؟
چه خطرات و عوارضی دارد؟

همراه ما باشید تا به تک تک این سوالات پاسخ بدهیم و شما را بیشتر با مزونیدلینگ آشنا کنیم.

مزونیدلینگ چیست

واژه مزونیدلینگ دربردارنده دو واژه مستقل یعنی “مزوتراپی” و “میکرونیدلینگ” است. این بدان معنا است که مزونیدلینگ از تلفیق دو روش ذکر شده حاصل می‌شود. این روش جز درمان‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود و هیچ گونه نیازی به بیهوشی و رفتن به زیر تیغ جراحی ندارد. مزونیدلینگ طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. چون فرد می‌تواند با یک جلسه میزونیدلینگ، تاثیر مزوتراپی و میکرونیدلینگ را بر پوست خود مشاهده کند و به نتیجه دلخواه خود برسد. 

مزونیدلینگ چیست

روش مزونیدلینگ

برای اینکه بدانید مزونیدلینگ چگونه انجام می‌شود، بهتر است ابتدا با مزوتراپی و میکرونیدلینگ آشنا شوید.
در میکرونیدلینگ، با استفاده از دستگاه‌های مخصوص (مزوگان یا درماپن) که سوزن‌های ریز فراوانی بر سطح خود دارند، منافذ متعددی در لایه سطحی پوست ایجاد می‌کنند. این کار پوست را وادار به ترمیم و کلاژن سازی می‌کند. در مزوتراپی تمامی مواد دارویی، معدنی و مغذی برای پوست که به مجموعه‌آن‌ها کوکتل گفته می‌شود، توسط یک سرنگ به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود. بنابراین علاوه بر کلاژن سازی، پوست تغذیه و تقویت می‌شود. از هر دو روش ذکر شده برای جوانسازی و رفع عیوب پوست و همچنین درمان ریزش مو استفاده می‌شود.

حالا که با طریقه‌ی انجام مزوتراپی و میکرونیدلینگ آشنا شدید، بهتر می‌توانید درک کنید که روش مزونیدلینگ چیست. ابتدا برای اینکه مراجعه کننده ناراحتی و دردی در حین درمان احساس نکند، ناحیه مورد نظر به صورت موضعی بی حس می‌شود. سپس پزشک متخصص با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز مزوگان یا درماپن، هزاران منفذ در لایه‌ی میانی پوست ایجاد می‌کند. این عمل به تنهایی باعث می‌شود که پوست برای ترمیم خود بافت جدید بسازد و کلاژن تولید کند. کلاژن خاصیت کشسانی به پوست می‌دهد و آن را جوان و شاداب می‌کند. سپس کوکتل‌ مزوتراپی بر روی این منافذ قرار می‌گیرند و با مالش دست پزشک به عمق پوست نفوذ می‌کنند. ماساژ دادن این ناحیه در حالی که کوکتل‌ به درون منافذ فرستاده می‌شود، تاثیر بسیاری بر جذب آن دارد. مواد تشکیل دهنده کوکتل با توجه به ناحیه مورد نظر و همچنین نیاز فرد می‌تواند مختلف باشد.

روش مزونیدلینگ

تاثیر مزونیدلینگ بر پوست

همانطور که اشاره شد، منافذ حاصل از سوزن‌های ریز دستگاه مزوگان یا درماپن، پوست را به حالت دفاع و ترمیم درمی‌آورند. بنابراین جریان خون در آن ناحیه بیشتر شده و کلاژن سازی بیشتر صورت می‌گیرد. این همان عملی است که در میکرونیدلینگ نیز انجام می‌شود. اما عاملی که مزونیدلینگ را از میکرونیدلینگ متمایز می‌سازد، استفاده از مواد تجویز شده برای پوست است که در این روش، تاثیر این مواد چند برابر می‌شود. برای مثال اگر هدف از مزونیدلینگ پوست صورت، بر طرف کردن چین و چروک آن باشد، پس از ایجاد منافذ بسیار بر روی پوست، کوکتلی که حاوی مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها است بر روی این منافذ کشیده می‌شود. چون این مواد از طریق هزاران منافذ به عمق پوست می‌رسند، جذب آن‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین تاثیرات و نتیجه مزونیدلینگ بسیار سریع‌تر و بهتر از میکرونیدلینگ و مزوتراپی حاصل می‌شود.

تاثیر مزونیدلینگ بر پوست

کاربرد و وفواید مزونیدلینگ

تقریبا برای هر مشکلی که از میکرونیدلینگ و مزوتراپی استفاده می‌شود، از مزونیدلینگ نیز می‌توان بهره برد. نتیجه حاصل از مزونیدلینگ دربردارنده خاصیت میکرونیدلینگ و مزوتراپی است. به عنوان مثال، خواص مزونیدلینگ صورت علاوه بر ساخت کلاژن و تولید سلول‌های جوان، بهبود و تقویت پوست با رسیدن مواد مورد نیاز به آن می‌باشد. به طور کلی خواص و کاربردهای مزونیدلینگ عبارتند از:

  • تولید کلاژن و کمک به افزایش کشسانی و جوانسازی پوست
  • برطرف کردن جای جوش، سوختگی و زخم‌های قدیمی
  • از بین بردن استریا و ترک‌های پوستی ناشی از افزایش وزن و بارداری
  • درمان ریزش مو
  • افزایش استحکام پوست
  • اصلاح کردن قسمت‌هایی از پوست که به دلیل تابش نور آفتاب و یا آکنه تغییر رنگ داده‌اند.

کاربرد و وفواید مزونیدلینگ

مزونیدلینگ دور چشم

افزایش سن، قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر خورشید، ژنتیک و تغذیه نامناسب همگی عامل ایجاد چین و چروک در پوست دور چشم هستند. گودی و یا سیاهی زیر چشم نیز می‌تواند ناشی از ژنتیک و یا بیماری‌هایی مانند کم خونی باشد. مزونیدلینگ اطراف و زیر چشم می‌تواند با ایجاد بافت جدید در پوست و رساندن ویتامین و مواد مفید به سول‌های پوست چشم، بار دیگر پوستی شاداب و صاف به شما بخشد.

مزونیدلینگ دور چشم

مزونیدلینگ برای منافذ

پوست به طور طبیعی دارای منافذ بسیار ریز است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نمی‌باشند. اما این منافذ به دلیل یک سری عوامل بازتر می‌شوند و زیبایی پوست بدن به ویژه صورت را از بین می‌برند. عللی مانند:

  • ژنتیک،
  • افزایش سن و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست،
  • تعریق زیاد و بازتر شدن این منافذ برای خارج شدن عرق،
  • و جمع شدن باکتری‌ها در این منافذ به دلیل نداشتن یک روتین پاکسازی پوست

می‌توانند در بازتر شدن منافذ پوست دخیل باشند. کلاژن‌های تولید شده در مزونیدلینگ با افزایش خاصیت کشسانی پوست منافذ را می‌بندند. با تکرار چند جلسه مزونیدلینگ به مرور تمامی این منافذ بسته می‌شوند و نتیجه‌ی آن یک پوست هموار و شاداب است.

مزونیدلینگ برای منافذ

مزونیدلینگ لب

با افزایش سن و شل شدن پوست، اطراف دهان نیز به دلیل ایجاد چین و چروک، جمع می‌شود. بسیاری از افراد از وجود این خطوط اطراف لبشان راضی نیستند و به دنبال راهی می‌گردند تا آن‌ها را برطرف کنند. در مزونیدلینگ، همان طور که برای منافذ پوست اشاره کردیم، کلاژن‌هایی که تولید می‌شوند پوست را سفت می‌سازند. به دنبال سفت شدن پوست، این خطوط نیز از بین می‌روند و جای خود را به پوستی صاف و جوان می‌دهند.

مزونیدلینگ ترک پوستی

ترک‌های ناشی از بارداری، چاقی مفرط و افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، جلوه‌ای غیر طبیعی و زشت به پوست می‌بخشند. این ترک‌ها که به استریا نیز معروف‌اند، با ایجاد فرو رفتگی‌ در پوست همراه‌اند. بنابراین عمل مزونیدلینگ برای این مشکل بسیار مناسب می‌باشد. کوکتل مورد استفاده در مزونیدلینگ استریا پوست حاوی مواد ضد ترک است. پس از سوزن زدن به پوست، این کوکتل بر روی تمامی منافذ کشیده شده و بعد از گذشت مدتی کوتاه، نتایج مطلوب حاصل می‌شود.

مزونیدلینگ ترک پوستی

مزونیدلینگ برای جای جوش

در مزونیدلینگ جای جوش، کوکتل مورد استفاده حاوی مواد محرک رشد است. در این درمان با ترمیم بافت تخریب شده توسط سوزن‌ها و تاثیر مواد تزریق شده، پوست دارای قوام بیشتر شده و در نتیجه ضخیم می‌شود. این کار باعث می‌شود تا سلول‌های کهنه جای خود را به سول‌های جدید دهند و در نهایت فرورفتگی یا تغییر رنگ ایجاد شده توسط جوش‌های سطح پوست از بین برود.

مزونیدلینگ برای جای جوش

مزونیدلینگ غبغب

بسیاری از افراد از چربی‌های جمع شده در زیر چانه خود، که به غبغب معروف است، رنج می‌برند. یکی از کاربردهای مزونیدلینگ گردن نیز متلاشی کردن این چربی‌ها است. پس از انجام بی حسی موضعی و بردن سوزن‌ها به عمق پوست که این بار سلول‌های چربی را هدف می‌گیرند، کوکتل مخصوص بر روی منافذ کشیده می‌شود تا مواد مورد نیاز جذب شود. این کوکتل حاوی موادی است که سلول‌های چربی را متلاشی و آن‌ها را جذب خون می‌کند. این چربی‌ها بعدا توسط بدن دفع می‌شوند. این عمل باید در چند جلسه و در فواصل چهار تا شش هفته‌ای انجام شود تا نتیجه مطلوب بدست آید.

مزونیدلینگ شکم

تجربه بارداری و به دنیا آوردن فرزند، همان قدر که لذت بخش است، می‌تواند طاقت فرسا نیز باشد. چرا که عوارض پس از بارداری و یا زایمان، مانند ترک‎های پوستی، افتادگی پوست، استریا و غیره، عمدتا بر پوست شکم باقی می‌ماند که بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند با آن کنار بیایند. برای رفع این مشکلات نیز می‌توان از مزونیدلینگ بهره گرفت. مانند هر آنچه درباره رفع ترک‌های پوستی گفته شد، در مزونیدلینگ شکم نیز با رساندن مواد مغذی و ضد ترک به سلول‌های پوست، بسیاری از خانم‌ها می‌توانند از مشکلات پوستی بعد از دوران بارداری خلاص شوند. البته مزونیدلینگ شکم تنها برای خانم‌هایی که تجربه‌ی بارداری داشته‌اند مناسب نمی‌باشد. همه‌ی افرادی که از استریاهای ناشی از افزایش و یا کاهش وزن شدید بر روس پوست شکم خود رنج می‌برند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

مزونیدلینگ شکم

مزونیدلینگ لک صورت

لک‌های ایجاد شده بر روی پوست ناشی از تغییر رنگ پوست به قهوه‌ای، خاکستری و در مواردی آبی است. این لک‌ها به خودی خود مضر نمی‌باشند اما فرد ممکن است برای به دست آوردن زیبایی پوست خود، اقدام به رفع این لک‌ها بکند. مزونیدلینگ برای لک و کک و مک صورت بسیار مفید است. چرا که تولید سلول‌های جدید پوستی، رنگدانه‌های غیر طبیعی پوست را کاهش داده و با تزریق کوکتل حاوی هیالورونیک اسید پوست عاری از هر گونه لک و کک و مک می‌شود. هیالورونیک اسید به طور طبیعی در همه‌ی قسمت‌های بدن وجود دارد. اما مقدار قابل توجهی از آن روزانه تجزیه می‌شود. تزریق این ماده به پوست سبب بهبود رنگ، نرمی و جوانی پوست می‌شود.

مزونیدلینگ لک صورت

تفاوت مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ

همان طور که اشاره شد، در مزونیدلینگ بر خلاف میکرونیدلینگ پس از ایجاد هزاران منافذ در پوست، مواد مورد نیاز و تجویز شده توسط پزشک به درون این منافذ فرستاده می‌شود تا علاوه بر کلاژن سازی، پوست مواد مغذی و مورد نیاز خود را جذب کند. اما اساس کار میکرونیدلینگ تنها تخریب بافت‌های پوست و تحریک آن به ترمیم و تولید کلاژن است. نکته‌ی دیگری که در مزونیدلینگ وجود دارد این است که در آن سوزن‌ها تا لایه‌ی میانی پوست نفوذ می‌کنند. اما در میکرونیدلینگ تنها لایه‌ی بیرونی پوست هدف سوزن‌ها می‌باشد.

تفاوت مزونیدلینگ و مزوتراپی

مزوتراپی با تزریق مواد مورد نیاز پوست از طریق یک سرنگ انجام می‌پذیرد. اما در مزونیدلینگ همان مواد از طریق صدها منافذ ایجاد شده به لایه‌های درونی پوست فرستاده می‌شوند و کار جذب آن را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. همین ویژگی مزونیدلینگ است که آن را از مزوتراپی متمایز و موثر‌تر می‌کند.

مزونیدلینگ و مزوتراپی

عوارض مزونیدلینگ

 تهاجمی بودن این روش درمان و عدم نیاز به بیهوشی و جراحی، مزونیدلینگ را به یک روش بی خطر و بی ضرر برای به دست آوردن زیبایی پوست تبدیل کرده است. البته مزونیدلینگ معایب و عوارض بسیار جزئی هم به همراه دارد. از جمله این عوارض می‌توان به سرخی و التهاب پوست بلافاصله پس از انجام مزونیدلینگ اشاره کرد که بعد از گذشت چند ساعت بهبود می‌یابد. ممکن است با بسته شدن منافذ ایجاد شده در پوست نیز به همراه تشکیل بافت جدید، کبودی‌هایی در زیر پوست به وجود آید. در صورت رعایت نکردن بهداشت توسط فرد، زمینه برای بروز بسیاری از عفونت‌ها فراهم می‌شود.

توصیه می‌شود تا چند ساعت پس از مزونیدلینگ صورت برای دور ماندن از عوارض آن، از آرایش کردن و مالیدن کرم‌های مختلف بر روی پوست خودداری کنید. استفاده از داروهای ضد التهاب، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، رفتن به زیر دوش آب داغ و انجام فعالیت‌های بدنی که موجب تعریق زیاد می‌شوند هم از جمله مواردی است که باید از آن‌ها پرهیز کنید. با رعایت این موارد می‌توانید خطرات و ضررهای میکرونیدلینگ را به حداقل برسانید.

نوشیدن مقدار زیادی آب فراموش نشود.

مزوتراپی

مزونیدلینگ در شیردهی و بارداری

در دوران بارداری و شیردهی که پوست بدن به شدت حساس می‌شود، باید از انجام مزونیدلینگ پرهیز کنید. همان طور که اشاره کردیم، عدم رعایت بهداشت بعد از انجام مزونیدلینگ منجر به بروز برخی عفونت‌ها می‌شود. این غفونت‌ها ممکن است به جنین آسیب برساند و مشکل ساز شود. همچنین احتمال دارد که پمادها و موادی که به منافذ پوست نفوذ می‌کنند، وارد شیر شوند و جنینی که از آن‌ تغذیه می‌کند دچار بیماری‌ها و مشکلات مختلف شود. بنابراین برای سلامتی خود و فرزندتان، زمان انجام مزونیدلینگ را به زمان دیگر موکول کنید.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *