مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی؟

با افزایش تقاضا برای جوانسازی، ترمیم و تقویت پوست و مو که از ارکان اصلی زیبایی چهره به حساب می‌آیند، ابداع روش‌های مختلف برای رسیدن به این اهدف نیز بیشتر شده است. در این میان، روش‌های غیر تهاجمی که خطر و عوارض کمتری به دنبال دارند، از محبوبیت بسیاری در بین متقاضیان برخوردارند. با توجه به متعدد بودن و متفاوت بودن کارایی این روش‌ها، آشنا شدن با کاربرد، تفاوت و مکانیزم آن‌ها برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود ضروری است.
مزوتراپی و پی آر پی نیز دو روش غیر تهاجمی و بی خطر هستند که برای ترمیم ریزش مو و جوانسازی پوست استفاده می‌شوند. شاید با خود فکر کنید: برای پوست من مزوتراپی بهتره یا پی ار پی؟
با ما همراه باشید تا به طور مفصل به تفاوت مزوتراپی و پی آر پی بپردازیم و این دو را با هم مقایسه کنیم.

مکانیزم اثر مزوتراپی

در مزوتراپی یک سرنگ حاوی دارو و مواد مغذی پوست، که به کوکتل معروف است، به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. با این کار مواد مورد نیاز پوست به طور مستقیم در تماس با سلول‌های پوستی قرار می‌گیرند و آن‌ها را تغذیه و یا ترمیم می‌کنند. علاوه بر آن، پوست در واکنش به منفذ ایجاد شده توسط سرنگ برای ترمیم خود کلاژن تولید می‌کند. بنابراین می‌توان عملکرد مزوتراپی را به دو دسته تقسیم کرد: شیمیایی، که با تزریق مستقیم دارو به پوست تاثیرات لازم را بر آن می‌گذارد. مکانیکی، که با تحریک پوست موجب کلاژن سازی طبیعی توسط خود پوست می‌شود. نکته قابل توجه درباره کوکتل مزوتراپی این است که با توجه به نیاز مراجعه کننده و تشخیص پزشک تهیه می‌شود. به طور مثال، اگر مزوتراپی به منظور آب کردن چربی‌های بدن انجام شود، کوکتل حاوی موادی است که کار آن‌ها تجزیه سلول‌های چربی در بدن است.

مکانیزم اثر مزوتراپی

مزوتراپی

مکانیزم اثر پی آر پی

پی آر پی و یا PRP که مخفف عبارت Platelet-Rich Plasma می‌باشد به پلاکت درمانی نیز معروف است. در این روش مقدار بسیار کمی از خون مراجعه کننده گرفته شده و در دستگاه مخصوصی به نام سانتریفیوژ ریخته می‌شود. این دستگاه با سرعت بالا مایع درون خود را چرخانده و به واسطه نیروی گریز از مرکز سلول‌های خونی را از هم تفکیک می‌کند. پلاکت‌های خون که از مهم‌ترین منابع فاکتورهای رشد سلولی در بدن هستند، نقش مهمی را در این نوع روش درمانی ایفا می‌کنند. این پلاکت‌ها توسط سرنگی برداشته و به پوست خود فرد تزریق می‌شود. سپس پلاکت‌ها در خون فاکتورهای رشد را آزاد می‌کنند و با این کار موجب افزایش تولید کلاژن و کراتین و در نهایت جوانی و شادابی پوست می‌شوند. در پوست سر نیز با تحریک فولیکول‌های مو، موجب رشد مجدد موها می‌شوند. از آنجایی که ماده‌ی تزریق شده بخشی از خون خود فرد می‌باشد، هیچ گونه خطر و عوارضی برای او ندارد.

مکانیزم اثر پی آر پی

فرق مزوتراپی با prp

حالا که نحوه‌ی انجام این دو روش را می‌دانید، بهتر می‌توانید تفاوت مزوتراپی و prp را درک کنید. این تفاوت‌ها به شرح زیر است:

  • با توجه به اینکه در هر دو روش، موادی توسط سرنگ به پوست تزریق می‌شود، اما در مزوتراپی این مواد از ترکیب چند ماده دارویی مانند آنزیم‌ها، انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مورد نیاز پوست تشکیل می‌شود. اما در پی آر پی مواد تزریقی تشکیل شده از سلول‌های خونی خود فرد است و هیچ ماده خارجی دیگری آن را تشکیل نمی‌دهد.
  • فرق دیگری که پی ار پی با مزوتراپی دارد، نحوه عملکرد آن‌ها است. همانطور که گفته شد در مزوتراپی علاوه بر کلاژن سازی، کوکتل آن سلول‌های پوست را تغذیه و یا ترمیم می‌کند. اما ماده‌ی تزریقی پی آر پی فقط موجب افزایش کلاژن شده و تاثیر شیمیایی بر روی سلول‌های پوست ندارد.
  • در مزوتراپی، مایع درون سرنگ به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود، اما در prp ، مایع به همه‌ی لایه‌های پوست می‌تواند تزریق شود.
  • آخرین تفاوت مزوتراپی و prp را می‌توان در قیمت آن‌ها دانست. هزینه انجام عمل پی آر پی به مراتب بیشتر از مزوتراپی است. به همین خاطر مزوتراپی متقاضیان بیشتری دارد.

فرق مزوتراپی با prp

حالا با دانستن این تفاوت‌ها، می‌توانید تصمیم بگیرید که برای هدفی که دارید پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی. توصیه می‌شود قبل از گرفتن تصمیم نهایی، با یک پزشک متخصص نیز مشورت کنید.

مقایسه کاربرد پی آرپی با مزوتراپی

برای رفع چین و چروک، افتادگی، زخم‌های قدیمی، جای آکنه و استریاهای پوست و همچنین درمان ریزش مو می‌توان از مزوتراپی یا prp بهره برد. اما این به آن معنا نمی‌باشد که تمامی کاربردهای prp و مزوتراپی شبیه یک دیگر بوده و همه‌ی افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به طور مثال از مزوتراپی برای رفع چاقی موضعی، غبغب و سلولیت و از همه مهم‌تر لیفت صورت نیز استفاده می‌شود. زنان حامله و شیرده، افرادی که بیماری‌های خاص مانند بیماری  قلبی-عروقی و سرطان دارند و همچنین کسانی از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند، کاندیداهای مناسبی برای مزوتراپی نمی‌باشند.

مقایسه کاربرد پی آرپی با مزوتراپی

درمان ورم مفاصل، ترمیم تاندون (زردپی) آسیب دیده و تسریع روند ترمیم زخم‌های عمیق و گسترده از کاربردهای ویژه‌ی پی آر پی هستند. بیمارانی که دارای انواع سرطان‌ها هستند، افرادی که با بیماری‌هایی همچون ایدز و دیابت دست و پنجه نرم می‌کنند و همچنین افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند از انجام روش پی آر پی منع می‌شوند.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *