مزوتراپی

با اوج گیری عطش تمایل به انجام عمل های زیبایی در میان تعداد کثیری از افراد در سراسر دنیا، امروزه راهکار های مختلف و متفاوتی برای انجام جوانسازی، مراقبیت های پوستی و درمانی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. یکی از متداول ترین روش های ترمیم و جوانسازی پوست مزوتراپی است. این روش در اویل دهه 90 میلادی توسط یک پزشک فرانسوی ابداع گردید که در آن درمان و بهبود بخشی به وسیله تزریق مستقیم مواد موثر دارویی به لایه های میانی پوست انجام میگیرد.

مزوتراپی چیست؟

تزریق مزوتراپی روشی است اثر بخش که در آن مقادیر میکروسکوپی از ترکیبات و داروهای مختلف از طریق ایجاد منافذ بسیار ریزی که سوزن های مخصوص مزوتراپی در سطح پوست (صورت و سر) ایجاد مینمایند به نواحی آسیب دیده وارد گردیده و باعث درمان مستقیم عارضه پوستی میگردد. از رایج ترین مواد مورد استفاده در روش مزوتراپی میتوان به عوامل رشد، ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای هومیوپاتی و اسید آمینه اشاره نمود که بسته به نوع عارضه پوستی و صلاح دید پزشک متخصص استفاده به صورت تنها و یا ترکیبی این مواد میتواند روشی عالی برای ترمیم و بازسازی بافت پوست باشند.

مزوتراپی چیست

برای پاسخ گویی به سوال پر تکرار مزوتراپی یعنی چه؟ توجه شما را به تفیکیک جزی این کلمه جلب مینماییم. این کلمه از دو بخش مزو (meso) و تراپی (therapy) تشکیل شده است که بخش اول خود مخفف کلمه مزودرم (mesoderm) به معنی بافت جنینی یا بافت همبند (لایه میانی پوست) است و بخش دوم به معنی درمان میباشد.

روش های انجام مزوتراپی

تزریق مواد درمانی و موثر در روش مزوتراپی به صورت عمومی به 4 روش مختلف انجام میپذیرد.

تزریق مزوتراپی

در این روش به وسیله سرسوزن منافذ بسیار ریزی در سطح پوست ایجاد شده و مواد از طریق این منافذ وارد پوست میگردند.

تزریق مزوتراپی

مزوتراپی با دستگاه میکرونیدلینگ

در روشی دیگر این منافذ با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ که تخصصا برای ایجاد خراش های بسیار کوچک در لایه سطحی و میانی پوست ساخته شده است ایجاد گردیده و همزمان پوست به مواد مورد نظر آغشته میگردد. در روش میکرونیدلینگ (CIT) با ایجاد جنبش مکانیکی سوزن های بسیار ریز دستگاه، میلیون ها میکروکانال در غشا ثانویه پوست ( لایه درم) ایجاد گردیده که علاوه بر تحریک کلاژن سازی مسیر انتقال مواد موثر را به لایه های میانی پوست فرآهم می آورد.

مزوتراپی با دستگاه میکرونیدلینگ

مزوتراپی با مزوگان

یکی دیگر از روش های مورد استفاده در تزریق مزوتراپی بهره گیری از دستگاه مزوگان است. همان گونه که از نام این روش پیداست دستگاهی نه چندان بزرگ با شمایلی شبیه به اسلحه با داشتن سوزن های بسیار ریز مسئول ایجاد منافذ پوستی در جهت ایجاد بستری مناسب به منظور جذب هرچه بهتر و سریع تر مواد موثر در پوست است.

مزوتراپی با مزوگان

مزوتراپی با درمارولر

چندین سال پس از معرفی اولیه روش میکرونیدلینگ رول غلتکی با تعداد سوزن محدود به بازار معرفی و مورد استفاده قرار گرفت که بعد ها به نام درمارولر نیز شناخته شد. اساس این روش مانند روش میکرونیدلینگ است، با این تفاوت که به جای دستگاه میکرونیدلینگ، از درمارولر استفاده می شود. خراش هایی که با استفاده از درمارولر روی پوست ایجاد می شوند، برخلاف میکرونیدلینگ، افقی هستند. با ایجاد این خراش ها یا کانال ها روی پوست، مواد مزوتراپی به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و کاری که قرار است با پوست انجام دهند را انجام می دهند.

مزوتراپی با درمارولر

مزایای مزوتراپی

از بزرگترین خواص مثبت مزوتراپی میتوان به بهره گیری از فرآیند ترمیم و بازسازی خود بدن اشاره نمود. در این روش با تزریق مواد درمانی و مورد نیاز پوست تحریک پروسه کلاژن سازی انجام گردیده و باعث میگردد بازسازی به وسیله جریان خون به صورت طبیعی صورت پذیرد. از دیگر مزایای روش مزوتراپی میتوان به سرعت اثربخشی بالا، عدم نیاز به مراقبت های ویژه و دوره نقاهت بسیار کوتاه نام برد. از فواید به کارگیری دستگاه میکرونیدلینگ در تزریق مزوتراپی به روشنی میتوان به هزینه اقتصادی پایین تر، عدم وجود هرگونه درد و خونریزی، بسته شدن سریع منافذ پوست و به تبع آن کاهش امکان عفونت اشاره نمود.

شایان ذکر است در برخی روش های درمانی دیگر مانند لیزر رنگ پایه ای پوست فرد تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد داشت در حالی که در روش مزوتراپی این نکته محدود کننده وجود نداشته و به کارگیری این روش در درمان نواحی حساس صورت همچون بینی، گردن، اطراف چشم و گردن کاملا بلامانع و اثربخش خواهد بود.

مزایای مزوتراپی

کاربرد مزوتراپی

از بین بردن چین و چروک صورت، ترمیم اثرات سوختگی، بهبود بخشی استرچ مارک، رفع تیرگی و لکه، تصحیح جای جراحت، درمان تیرگی دور چشم و جوانسازی پوست از رایج ترین موارد کاربرد مزوتراپی به شمار می آیند. در بسیاری از موارد با صلاح دید پزشک، مزوتراپی میتواند همراه با بی حسی انجام گیرد که همان مقدار سوزش خفیف ناشی از ایجاد منافذ ریز نیز حس نگردد. با ایجاد جریان پیوسته مواد مغذی به پوست، میزان تولید کلاژن و الاستین پوست افزایش پیدا کرده و طراوت خاصی را به پوست هدیه میدهد.

با نگاهی دقیق تر به آمار موجود در مراکز تخصصی پوست به روشنی میتوان دریافت ترمیم تیرگی دور چشم به روش مزوتراپی یکی از پر طرفدارترین عمل های زیبایی حال حاضر در حوزه زیبایی است. گذشته از گستره عظیم کاربرد مزوتراپی در درمان عوارض پوستی، این روش در درمان ریزش هرمونی موی سر و یا ریزش ناشی از رژیم های غذایی طولانی مدت نیز مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

کاربرد مزوتراپی

ماندگاری مزوتراپی

بدون شک مدت ماندگاری یک روش ترمیمی یکی از مهمترین عوامل سنجش کیفیت آن روش است. از این روی تاثیرگذارترین المان های قابل شناسی بر روی ماندگاری اثر مزوتراپی شامل مواردی همچون انتخاب مناسب ترین محلول، تعداد جلسات درمانی، میزان و شدت آسیب وارد شده به پوست و رعایت نکات پس از تزریق میباشند اما، مدت ماندگاری مزوتراپی به صورت معمول دوره ای بین 6 الی 12 ماه است. با توجه به سازگاری بالای تمامی محلول های مزوتراپی با ساختار و متابولیسم بدن، در مورد مزوتراپی به روشنی میتوان گفت رعایت نکاتی از قبیل عدم استعمال دخانیات و حضور منظم در جلسات تزریق از مهمترین راهکارهای افزاریش ماندگاری است. شایان ذکر است با توجه به نتایج تحقیقات صورت گرفته در آزمایشگاه های پیشرفته ماندگاری مزوتراپی به دلیل جذب سریع تر (متابولیسم متفاوت) در پوست بانوان کمتر از پوست آقایان خواهد بود.

ماندگاری مزوتراپی

مزوتراپی در بارداری

ناگفته پیداست هریک از روش های درمانی و مراقبتی پوست دارای معایب و مزایای خود میباشند. مقایسه و انتخاب هر یک از روش ها با توجه به نکاتی از قبیل نوع عارضه، سلیقه فردی، مهارت و تخصص پزشک و محدودیت های پزشکی فرد تعیین میگردد. به صورت کلی استفاده از روش مزوتراپی در دوران بارداری توصیه نمیگردد زیرا ممکن است محلول های مورد استفاده از انواع محلول های هرمونی بوده و تاثیر گشرفی روی تعادل هرمونی فرد مصرف کنند داشته باشد. تاکنون موارد قابل توجه ای از مشکلات پیش آمده مربوط به مزوتراپی در حاملگی گزارش نشده است اما با توجه به حساسیت شدید جنین به نوسانات هرمون انجام این درمان بهتر است به زمان بعد از زایمان موکول شود. مزوتراپی برای افرادی که دارای بیماری هایی از قبیل دیابت کنترل نشده، مشکلات قلبی عروقی، سرطان، پسوریاس، هموفیلی و مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خون منع شده است.

عوارض مزوتراپی

گذشته از تمام مزایای طلایی روش مزوتراپی این روش دارای معایب و عوارض خاص خود نیز میباشد. از جمله عوارض و ضررهای مزوتراپی میتوان به ایجاد التهاب سطحی، سوزش، خارش، قرمزی و تورم نواحی مورد تزریق اشاره نمود. با وجود ابعاد بسیار کوچک منافذ سطحی ایجاد شده، در صورت عدم انجام پاکسازی و استریل نکردن سطح پوست و تجهیزات قبل از شروع هرگونه تزریق ممکن است ناحیه تزریق دچار آلودگی و عفونت گردد و نتایج مخرب بسیاری را به بارآورد. از دیگر معایب مزوتراپی میتوان به ایجاد گوشت اضافه در افرادی که دارای سابقه و استعداد تشکیل گوشت اضافه دارند اشاره نمود.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *