مراقبت بعد از ژل خط خنده

آیا می‌دانستید بعد از تزریق ژل خط خنده باید اقداماتی انجام دهید تا بهبودی به طور کامل انجام شود؟
آیا می‌دانستید این مراقبتها از عوارض جانبی فیلر خط خنده مانند کبودی و ورم جلوگیری می‌کنند؟

درست است که خندیدن درمان بسیاری از مشکلات است و داشتن لبخند، زیبایی صورت شما را دو چندان می‌کند. اما ایجاد شدن خط لبخند در اطراف لب‌ها مشکلی اجتناب ناپذیر است و بسیاری از افراد از وجود این خط‌ها بر روی صورتشان ناراضی هستند. اگر شما هم از این دست افراد هستید، پس احتمالا گاهی به فکر تزریق ژل در این ناحیه افتاده‌اید. و احتمالا هم سوالات بالا ذهن شما را به خود مشغول کرده‌است. اما آیا واقعا به این فکر کردید که بعد از تزریق خط خنده چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
 پس از انجام اقداماتی از این قبیل، ممکن است قسمت‌هایی که در آن ژل تزریق شده است، دچار تغییراتی مانند التهاب، کبودی و یا ورم شود. بنابراین پس از تزریق ژل به خط خنده، مراقبتهایی وجود دارد که انجام داد آن‌ها از بروز این عوارض جلوگیری و یا آن‌ها را به حداقل می‌رساند. با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با این راهکارها آشنا کنیم.

بعد از تزریق ژل لب چکار کنیم؟

کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

یکی از معمول‌ترین عوارض تزریق ژل در صورت، به خصوص در نواحی مانند خط لب و زیر چشم که نشانه‌های پیری پوست را بیشتر نشان می‌دهند، تغییر رنگ است. این تغییر رنگ ممکن است ناشی از کبودی باشد. عامل دیگری که می‌تواند موجب رنگ آبی پوست شود، اثر تیندال است. در حالتی که ژل اسید هیالورونیک بیش از حد و به طور اشتباه به لایه های سطحی پوست تزریق شود، عبور نور از آن یک سایه آبی رنگ ایجاد می‌کند که به اثر تیندال معروف است.

کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

ورم بعد از تزریق ژل خط خنده

ممکن است پس از تزریق ژل خط لبخند، پوست  دچار ورم شود. اما خوشبختانه در بسیاری از موارد، تورم ایجاد شده پس از چند ساعت و یا چند روز از بین می‌رود. حتی ممکن است فرد بعد از انجام این عمل هرگز تورمی در آن ناحیه‌ تجربه نکند. همه این موارد علاوه بر نوع پوست، به مراقبت‌هایی که فرد بعد از تزریق انجام می‌دهد بستگی دارد.

ورم بعد از تزریق ژل خط خنده

رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

با توجه به توضیحاتی که درباره علت تغییر رنگ پوست دادیم، اگر مردد هستید که علت آن کبودی یا اثر تیندال است، بهتر است اول با یک متخصص مشورت کنید. اگر علت آن اثر تیندال تشخیص داده شد، کافی است فقط منتظر بمانید تا اثر آن از بین برود. می‌توانید آنزیم هیالورونید را نیز به قسمتی که ورم کرده است تزریق کنید تا اسید هیالورونیک های اضافی را از بین ببرد.

اما اگر علت تغییر رنگ پوستتان کبودی باشد، چند نکته را حتما درنظر بگیرید:

  1. یک الی دو هفته قبل از تزریق، از خوردن داروهای ضد انعقاد خون و رقیق کننده جلوگیری کنید. زیرا اگر خون نتواند لخته شود، احتمال کبود شدگی افزایش می‌یابد. بنابراین اگر بیماری هموفیلی دارید، بهتر است برای مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند هپارین با پزشک خود مشورت کنید.
  2. به هیچ وجه از داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و به طور کلی NASID ها استفاد ه نکنید.
  3. یک الی دو روز قبل از تزریق از خوردن غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود خودداری کنید. انواع سوپ ها و میوه‌هایی مانند انار، انگور و زغال اخته خون را رقیق می‌کنند.

رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل

 اقدامات ساده‌ای برای از بین بردن ورم ناشی از تزریق ژل لب خنده وجود دارد. کافی است در انجام یک سری از کارهای معمول که در طول روز انجام می‌دهید دقت کنید:

  1. از خوردن غذاهای چرب، تند، پر نمک و رقیق کننده خون پرهیز کنید.
  2. انجام حرکات سنگین مانند ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین برای شما مضر است.
  3. ناحیه تزریق شده به هیچ وجه نباید در تماس با شی دیگری باشد. بنابراین از لمس کردن آن و حتی روبوسی کردن خودداری کنید.
  4. سیگار نکشید و در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید.
  5. نیروی جاذبه تاثیر زیادی در بوجود آمدن این ورم می‌شود. پس سر خود را بالا نگه دارید و در هنگام خواب، دو بالش زیر سر خود بگذارید.
  6. قرار دادن کمپرس یخ در اطراف ناحیه تزریق شده می‌تواند در رفع ورم پوست آن ناحیه مفید باشد.

از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل خط خنده

همان طور که توصیه شد، هنگام خواب دو بالش در زیر سرخود قرار دهید. این گونه سرتان بالاتر از سطح بدن قرار می‌گیرد و از تاثیر نیروی جاذبه جلوگیری می‌شود. از طرفی دیگر، ممکن است درحالت خواب حرکاتی را به صورت ناخودآگاه (مانند غلت زدن، لمس کردن صورت و …) انجام دهید که موجب جابجایی ژل می‌شود. آنگاه پوست اطراف لبتان ممکن است شکلی بگیرد که با آنچه که انتظارش را داشتید زمین تا آسمان تفاوت دارد! بنابراین توصیه می‌شود در وضعیتی بخوابید که هیچ گونه فشاری به ناحیه ی تزریق شده وارد نشود. چند شب خوابیدن به صورت طاقباز و غلت نزدن بر روی شکم یا پهلو می‌تواند آزار دهنده باشد. اما برای محافظت از پوستتان تنها گزینه موجود است!

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل خط خنده

شستن صورت بعد از تزریق ژل خط خنده

بعد از تزریق فیلر خط لبخند، مانند بسیاری از کارهای روزانه، در شستن صورت خود نیز باید دقت کنید. همان طور که قبلا اشاره کردیم، از لمس و ماساژ ناحیه‌ی تزریق شده باید به شدت خودداری کرد. اما نمی‌شود که صورتمان را چند روز نشوییم! اتفاقا رعایت بهداشت در این نواحی برای جلوگیری از بروز بسیاری از عفونت‌ها اهمیت زیادی دارد. پس چه کار باید کرد؟
بلافاصله پس از تزریق ژل لب، تا چند ساعت نباید صورت خود را بشویید. پس از آن حتما با پزشک متخصص خود درباره زمان و نحوه شستشوی صورت خود مشورت کنید. دمای آبی که با آن صورت خود را می‌شویید خیلی مهم است. درست است که برای رفع کبودی لب، استفاده از کمپرس یخ توصیه می‌شود. اما این به آن معنا نمی‌باشد که شستن صورت نیز با آب سرد مشکلی ندارد. این کار باعث می‌شود ژل درون پوست شما سفت شود و حالت گوگله‌ای پیدا کند. از طرفی دیگر، استفاده از آب بسیار گرم موجب روان‌تر شدن ژل می‌شود. بنابراین پوست صورت شکل نافرمی پیدا می‌کند. آب ولرم بهترین گزینه برای شستشو است. همچنین، دقت داشته باشید که فشار دستتان بر روی صورت باید بسیار ملایم باشد تا ژل در زیر پوست جابجا نشود.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *