بعد از تزریق ژل لب چکار کنیم؟

با نگاهی تیزبینانه به آمار مربوط به تعداد عمل های زیبایی در چندین سال گذشته به روشنی میتوان دریافت تمایل عمومی افراد برای انجام انواع عمل زیبایی و مراقبت های پوستی به شدت رو به افزایش است. از این رو ایجاد بستری معتبر در زمینه نیازمندی های مربوط به این حوزه همچون اطلاعات اولیه از انواع مواد مصرفی، روش ها و تکنیک های مورد استفاده در کنار مزایا و معایب آن ها به یکی از بزرگترین دقدقه های فعالان این عرصه بدل گردیده است. در این نگارش تلاش شده است به صورت تخصصی به بررسی مراقبت های بعد از تزریق ژل لب پرداخته و نکات اساسی جهت دسترسی به بهترین نتیجه مورد بحث و گفت و گو قرار بگیرد.

کشیدن سیگار و قلیون بعد از تزریق ژل لب

یکی از متداول ترین سوالات مربوط به مراقبت بعد از تزریق ژل لب استعمال دخانیات است. در تمامی منابع معتبر پزشکی کشیدن سیگار و قلیون بعد از تزریق ژل لب به علت ایجاد فشار خارجی و تحریک مضاعف در ناحیه تزریق تا 72 ساعت پس از تزریق منع شده است. گذشته از تاثیر منفی قرار گیری سیگار و لبگیر قلیان بر فرم خارجی ایجاد شده در لب، استعمال انواع دخانیات باعث بالا رفتن غلظت خون گردیده و سرعت فرآیند جذب اولیه ژل را با مشکل رو به رو کرده و حتی ممکن است منجر به تشدید عوارض ناشی از تزریق همچون کبودی و خشکی لب گردد.

کشیدن سیگار و قلیون بعد از تزریق ژل لب

تاثیر گرما بر ژل لب

بدون شک یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در فرآیند جذب ژل لب دمای محیط است. به صورت عمومی ژل های مخصوص لب ساخته شده توسط کمپانی های معتبر بین المللی توان مقاومت در برابر تغییرات دمایی را داشته و به راحتی تحت تاثیر دمای بالا خواص فیزیکی و شیمیایی خود را از دست نمی دهند اما در بسیاری از منابع منتشر شده توسط شرکت های سازنده به شدت توصیه میگردد که در دوره نقاهت اولیه تزریق (چندین روز اول) به علت امکان تشدید عوارض از قرارگیری در محیط هایی همچون سونا، تابش آفتاب مستقیم و … خودداری شود. شایان ذکر است گرمای ناشی از انجام لیز پوست نمیتواند به لایه دورنی لب که ژل در آن قرار گرفته نفوذ کرده و باعث تخریب آن گردد اما توصیه میگردد انجام لیز بعد از تزریق ژل لب به تعویق بیافتد.

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

به صورت کلی در مواقع عدم وجود حساسیت های شدید که به صورت تورم و یا کبودی غیر معمول ظاهر میشوند چند ساعت پس از تزریق خوردن غذا هایی که فشار مضاعف خارجی به لب ها وارد نمی کنند منعی ندارند. توصیه میشود بلافاصله بعد از تزریق در صورت تمایل فرد با کمپرس یخ شدت ورم را کاهش بخشیده و عمل جذب اولیه ژل را تسریع کنید و سپس بعد از محو شدن اثر بی حسی اقدام به خوردن غذا نمایید. حرکت طبیعی لب ها باعث توزیع یکنواخت ژل در غشا میانی لب ها گردیده و کمک شایانی به دستیابی به فرم طبیعی خواهد کرد پس صحبت کردن و خوردن غذا های نرم چند ساعت پس از تزریق کاملا بلامانع است.

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

ماساژ بعد از تزریق ژل لب

یکی از مهمترین نکات جهت رعایت هرچه بهتره مراقبت های بعد از تزریق ژل لب مربوط به تکنیک و روش مورد استفاده توسط پزشک متخصص است. مشخصا هر یک از انواع ژل لب بسته به سلیقه فرد مراجعه کننده و صلاح دید پزشک باید به روش خاص خود مورد تزریق قرار گرفته و سپس تمامی نکات لازم به فرد مراجعه کننده توضیح داده شود. در برخی موارد پزشک متخصص ممکن است لازم بداند چند ساعت پس از تزریق، لب ها به آهستگی ماساژ داده شوند و در سویی دیگر ممکن است پزشک معالج ماساژ و هرگونه تحریک خارجی بعد از تزریق ژل لب را به شدت منع کند.

در صورت لزوم میتوان با آغشه کردن لب ها به موادی همچون وازلین و پماد AD به آرامی و با حرکاتی از داخل به بیرون سطح لب را ماساژ داده تا هرگونه ناهمواری و گلوله شدن را رفع کنید اما در نظر داشته باشید ماساژ لب ها باید به آرامی انجام گردد که در غیر این صورت میتواند شما را از فرم دلخواه خود که توسط پزشک طراحی شده است دور کرده و منجر به عدم تقارن در حجم لب ها گردد.

ماساژ بعد از تزریق ژل لب

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

با توجه به این نکته که در زمان تزریق وضعیت بدن شما در حالت عمودی قرار گرفته است به شدت توصیه میگردد که حداقل تا 5 ساعت پس از تزریق این وضعیت را حفظ نموده و دراز نکشید. پس از گذشت چند ساعت از تزریق ژل فرد مراجعه کننده باید به گونه ای بخوابد که از اعمال هرگونه فشار خارجی بر ناحیه تزریق جلوگیری شود زیرا این نیروی خارجی میتواند باعث جابجایی ژل گردیده و فرم لب ها را دچار تغییر نماید. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در هنگام خواب حرکات زیاد کنترل نشده دارند بهتر است در چند هفته اول تزریق از چند بالش در زیر سر خود استفاده کنید به صورتی که سر شما کاملا از بدن بالاتر قرار گرفته و امکان چرخ روی لب ها وجود نداشته باشد. بهترین نوع خوابیدن برای جلوگیری از هرگونه حرکت ژل در داخل بافت لب ها خوابیدن به صورت طاق باز است.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

تزریق ژل لب بعد از عمل بینی

با توجه به افزایش آمار مربوط به عمل های زیبایی صورت در سراسر دنیا یکی از متداول ترین پرسش ها این است که چند وقت بعد از عمل بینی میتوان ژل لب تزریق کرد. در تمامی منابع معتبر ذکر شده است با توجه به تفاوت اساسی میان بافت و جنس سلول های پوستی در ناحیه لب و بینی انجام همزمان تزریق ژل لب و عمل بینی از لحاظ پزشکی دارای منع نظری نبوده اما بسیار توصیه میگردد که به علت پیشگیری از مشاهده حساسیت های شدید از جمله کبودی، ورم و التهاب پوستی این دو عمل زیبایی با فاصله زمانی مناسب انجام شوند. در مناسب ترین حالت تزریق ژل لب میتواند 1 ماه بعد از عمل بینی انجام شده که با رعایت این فاصله زمانی میزان زیادی از ورم بینی کاسته شده و پزشک متخصص میتواند با توجه به حجم و ابعاد واقعی بینی طراحی مناسبی برای لب ها در نظر بگیرد.

تزریق ژل زاویه فک

عفونت لب بعد از تزریق ژل

بدون شک انجام هرگونه عمل زیبایی دارای عوارض جانبی و خطرات خاص خود میباشد. در این میان بررسی عوامل و علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل که یکی از رایج ترین و محتمل ترین عوارض پس از تزریق است توسط بسیاری متخصصین مورد بررسی قرار گرفته است. به علت استفاده از سوزن برای وارد کردن ژل به بافت داخلی لب همواره مهمترین عامل رعایت کامل نکات بهداشتی در نگهداری سوزن ها و پاکسازی ناحیه اطراف لب است. یکی از ساده ترین روش ها در درمان عفونت لب بعد از تزریق ژل مصرف منظم و دقیق انواع مختلف آنتی بیوتیک است.

شناسایی سریع و دقیق علایم عفونت همچون قرمزی، تورم بیش از حد، احساس داغی در پوست و احساس درد مهمترین عامل در درمان سریع و جلویگری از آسیب های جانبی به ناحیه لب است. بسته به نوع واکنش و متابولیسم بدن افراد مختلف به روشنی میتوان گفت این علائم میتوانند از روز دوم تا 2 هفته پس از تزریق نمایان گردیده که در این صورت ارائه گزارش کامل از وضعیت فرد به پزشک مربوطه لازم و حیاتی است. شایان ذکر است انتخاب محل و تیم پزشکی مجرب که رعایت بهداشت در اولویت دستور کار آن ها قرار داشته و رعایت بهداشت فردی توسط متقاضی بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد عفونت ناشی از تزریق ژل لب است.

عفونت لب بعد از تزریق ژل

خشکی لب بعد از تزریق ژل

خشکی لب عارضه ای است عمومی که اغلب در فصول سرد سال به علت کاهش سطحی رطوبت در بافت لب صورت میگیرد. این پدیده ممکن است چند روز بعد از تزریق ژل نیز پدیدار گشته که به روشنی میتوان گفت متداول ترین درمان خشکی لب بعد از تزریق ژل نوشیدن مایعات مختلف و چرب کردن سطح لب میتوان میزان آن را تا حدود قابل قبولی کاهش داد. اگر چند روز پس از تزریق هیچ گونه علائمی از خشکی لب دیده نشده باشد پس از آن میتوان به عواملی همچون رژ لب نا مرغوب، کرم های ضد آفتاب غیر استاندارد و عفونت های قارچی مشکوک شد. با توجه به پیشرفت و بالاتر رفتن استاندارد های تولید محصولات بهداشتی در چند سال اخیر همواره تلاش کمپانی های بزرگ رفع عیوب و کاهش عوارض جانبی ژل فیلر های صورت بوده است و به جرات میتوان گفت خشکی و پوسته شدن لب بعد از تزریق ژل به یکی از عوارض کم تعدد بدل گردیده است.

خشکی لب بعد از تزریق ژل

سفت شدن ژل لب

به صورت عمومی افراد کمی هستند که پس از تزریق ژل لب شاهد ایجاد سفتی و ناهمواری در ناحیه لب باشند. سفت شدن لب معمولا به علت جذب نامناسب ژل به دلیل کیفیت پایین و یا از به کارگیری تکنیک نادرست در تزریق اتفاق میافتد. بدون شک خاصیت تمایلی به جذب مولکول های آب و سازگاری ژل فیلر یکی از مهمترین دلایل ایجاد ناهمواری و گلوله شدن بافت ژل است. در برخی موارد ماساژ لب و اعمال کمی فشار روشی راهگشا خواهد بود اما در برخی دیگر از موارد ممکن است تشخیص پزشک تخلیه کامل ژل از لب باشد. شایان ذکر است حتی در صورت تخلیه کامل مقدار بسیار کمی از ژل در لب های فرد باقی می ماند که به مرور زمان جذب و از بین خواهد رفت.

درد بعد از تزریق ژل لب

از آنجایی که غشا پوست لب یکی از حساس ترین نواحی بدن است، درد و تورم لب پس از تزریق ژل بسیار طبیعی و شایع است. در صورت شدت یافتن و یا طولانی شدن درد فرد متقاضی باید به دقت لب های خود را وارسی کرده و در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ مشاهدات خود را با پزشک درمیان بگذارد. معمولا تزریق به داخل و یا اطراف شریان باعث انسداد آن ها شده و درد شدیدی به همراه دارد. برخی از پزشکان استفاده از کانولا، ایبوپروفن و کمپرس یخ را در کنترل علت درد و کبودی بعد از تزریق ژل لب بسیار مفید دانسته و به مراجعین خود توصیه مینمایند. به نقل از منابع معتبر زمان مناسب برای رسیدن به یک وضعیت پایدار و بدون درد و خارش بعد از تزریق ژل لب به صورت تقریبی 2 هفته بوده و هرگونه التهام و کبودی پس از آن باید با پزشک متخصص به اشتراک گذاشته شود.

درد بعد از تزریق ژل لب

تبخال بعد از تزریق ژل لب

در شاخه تخصصی پوست و مو تبخال در دسته عفونت های موضعی قرار میگیرد که ممکن است در هر قسمت از بدن ظاهر گردیده و باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. به صورت معمول تزریق ژل لب نمیتواند باعث ایجاد تبخال گردد اما در مورد برخی از افراد که سابقه تبخال دارند توصیه میشود که قبل و بعد از تزریق ژل با مشورت پزشک از قرص های ضد تبخال استفاده گردد. مرسوم ترین درمان تبخال بعد از تزریق ژل لب در درجه اول مراجعه حضوری به پزشک متخصص و در درجه دوم استفاده از آنتی بیوتیک و قرص ضد تبخال است.

تبخال بعد از تزریق ژل لب

ورم بعد از تزریق ژل لب

به روشنی پیداست تورم لب بعد از تزریق ژل شایع ترین عوارض این عمل زیبایی است. ورود هرگونه ماده خارجی به بافت پوست میتواند باعث ایجاد عوارضی همچون درد، خارش، سوزش، تغییر رنگ و التهاب گردد که با استفاده از ژل های با کیفیت در مراکز تخصصی معتبر و پزشکان ماهر تنها میتوان شدت این عوارض را کاهش داد. رایج ترین توصیه برای کاهش و یا از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل استفاده از کمپرس یخ بلافاصله پس از تزریق است که تمامی پزشکان به صورت عمومی این روش را تایید نموده و به مراجعین توصیه میکنند.

پس از گذشت 2 هفته بعد از تزریق ژل در صورت عدم بهبود ضمنی برای کاهش، رفع و درمان ورم لب میتوان  با استفاده از چند بالش در طول خواب شبانه جریان خون بدن را به سمت نواحی پایین بدن هدایت کرده و شاهد خوابیدن ورم لب ها بود. در برخی منابع به کارگیری مکمل آرنیکا برای جلوگیری از تورم شدید لب بعد از تزریق ژل بسیار موثر خوانده شده است. از دیگر علت های ایجاد ورم لب بعد از تزریق، ماهیت اصلی ژل فیلر به کارگرفته شده است. برخی برند ها با ایجاد ترکیبات آب دوست سعی در آبرسانی لایه زیرین پوست داشته که همین عامل نیز میتواند باعث ورم لب و ایجاد ناراحتی نیز گردد.

ورم بعد از تزریق ژل لب

گلوله شدن ژل لب

با توجه به علائم بالینی افراد مراجعه کننده شایع ترین دلیل گلوله گلوله شدن ژل لب بعد از تزریق، ناشی از نقطه ورود سوزن جهت تزریق است. حتی با به کارگیری بهترین سوزن ها و بهترین تکنینک ها توسط ماهرترین پزشکان ممکن است در برخی از نواحی لب ناهمواری و برجستگی هایی ناموزون احساس شود که در هفته اول تزریق این نکته کاملا طبیعی تلقی میگردد. در صورت باقی ماندن گلوله در بافت لب با مراجعه حضوری به پزشک این اجازه را بدهید تا نوع عارضه پیش آمده به دقت بررسی گردد. درمان گلوله شدن ژل لب در صورتی که ماهیت توده نرم باشد میتواند با یک ماساژ تخصصی توسط پزشک مرتفع گردیده و در صورتی که ماهیت توده سخت باشد میتواند نشان از بروز حساسیت توسط بدن فرد متقاضی بوده و با تجویز استروئد رفع گردد.

گلوله شدن ژل لب

کبودی بعد از تزریق ژل لب

به استناد منابع مطالعاتی دانشگاه میشیگان کبودی و تورم شایع ترین عارضه جانبی تزریق ژل لب است که در حدود 60 درصد افراد پس از تزریق با آن رو به رو میشوند. در بسیاری منابع دیگر متخصصین پوست علت کبودی لب پس از تزریق ژل را حضور بیش از حد سطحی اسید هیالورونیک در غشا پوست لب دانسته و تغییر رنگ ناشی را از تجمع ژل میدانند. از دیگر علل تاثیرگذار در کبودی لب بعد از ژل میتوان به غلظت ژل و عمق مناسب تزریق اشاره نمود، به گونه ای که ژل های دارای غلظت بالا که نیازمند تزریق عمیق تر نیز میباشند به صورت معمول باعث ایجاد کبودی و تورم بیشتر خواهند شد.

کبودی بعد از تزریق ژل لب

 از سویی دیگر مصرف انواع داروهای رقیق کننده و ضد انعقاد خون نه تنها کمکی به رفع کبودی لب بعد از تزریق ژل نمی کنند بلکه فضای مناسب جهت ایجاده گسستگی مولکولی رگ ها را فرآهم آورده و احتمال هماتوم لب را نیز افزایش میدهند. ساده ترین روش برای از بین بردن و رفع کبودی لب بعد از تزریق ژل ماساژ ملایم لب ها و متوقف کردن فعالیت هایی است که منجر به بالاتر رفتن گردش خون در بدن میگردد زیرا با این نوع فعالیت ها خون بیشتری به ناحیه کبودی رسیده و عارضه گسترش می یابد. بدون شک کمپرس یخ، بالاتر قرار دادن سر از بدن در زمان خواب شبانه، مصرف کپسول آرنیکا، کرم ویتامین K و مصرف ویتامین C و  K در کنترل و کاهش کبودی لب تاثیر مثبت خواهند داشت.

منبع: جالینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *